PVBN - Prep Voice Broadcasting Network

'Like' if you're a high school sports fan!   

 

CONFERENCES

Find Your School!

North Carolina High School Sports


Division 1A

Division 2A

Division 3A

Division 4A

Alphabetical Listing

1A

Smoky Mountain

Andrews
Cherokee
Hayesville
Murphy
Robbinsville
Rosman
Swain County

Western Highlands

Avery County
Mitchell
Hendersonville (2A)
Madison (2A)
Mountain Heritage (2A)
Owen (2A)
Polk County (2A)

Southern Piedmont

Mountain Island Charter
Bessemer City
Cherryville
Community School of Davidson
Highland Tech
Thomas Jefferson Academy
Pine Lake Prep

Mountain Valley

Alleghany
East Wilkes
Elkin
Starmount
Ashe County (2A)
North Wilkes (2A)
West Wilkes (2A)
Wilkes Central (2A)

Northwest

Atkins
Bishop McGuinness
East Surry
Mount Airy
North Stokes
Walkertown
Winston-Salem Prep

Central Tar Heel

Chatham Central
Chatham Charter
East Montgomery
North Moore
South Davidson
Uwharrie Charter
West Montgomery

Yadkin Valley (Football Only)

Albemarle
Chatham Central
East Montgomery
Gray Stone Day
North Moore
North Stanly
South Davidson
South Stanly
Union Academy
West Montgomery

Uwharrie Athletic

Albemarle
Gray Stone Day
North Stanly
Queens Grant
South Stanly
Union Academy

North Central Athletic

East Wake Academy
Franklin Academy
Kestrel Heights
Raleigh Charter
Research Triangle
River Mill Academy
Roxboro Community
Voyager Academy
Woods Charter

Tar Roanoke Athletic

Granville Central
KIPP Pride
Louisburg
Northwest Halifax
Southeast Halifax
Weldon

Two Rivers

North Edgecombe
Northampton
Riverside-Martin
Rocky Mount Prep
South Creek
Tarboro

Coastal Ten

Camden County
Cape Hatteras
Columbia
Creswell
Gates County
Manteo
Mattamuskeet
Ocracoke
Perquimans
Plymouth

Coastal Plains

Bear Grass Charter
East Carteret
Jones Senior
Lejeune
Northside
Pamlico County
Southside

Carolina

Hobbton
James Kenan
Lakewood
Neuse Charter
North Duplin
Princeton
Rosewood
Spring Creek

Three Rivers

East Columbus
South Robeson
West Columbus
Whiteville
Fairmont (2A)
Red Springs (2A)
South Columbus (2A)
St. Pauls (2A)

Four County

Heide Trask
Pender
Union
Wallace-Rose Hill
Clinton (2A)
East Bladen (2A)
Midway (2A)
West Bladen (2A)

Independent

Christ the King
Eastern NC School for the Deaf
Mountain Island Charter
NC School for the Deaf
Tri-County Early College
Uwharrie Charter

-----

Back to Top

 

2A

South Mountain Athletic

Chase
Draughn
East Burke
East Rutherford
R. S. Central
Shelby
Burns (3A)
Crest (3A)
Kings Mountain (3A)

Big South

Stuart Cramer
Hunter Huss
Lake Norman Charter
Ashbrook (3A)
East Gaston (3A)
Forestview (3A)
North Gaston (3A)
South Point (3A)

Southern District 7 Athletic

Bandys
Bunker Hill
East Lincoln
Lincolnton
Maiden
Newton-Conover
West Caldwell
West Lincoln

Western Highlands

Hendersonville
Madison
Mountain Heritage
Owen
Polk County
Avery County (1A)
Mitchell (1A)

Western NC Athletic

Brevard
Franklin
Smoky Mountain
East Henderson (3A)
North Henderson (3A)
Pisgah (3A)
Tuscola (3A)
West Henderson (3A)

Mountain Valley

Ashe County
North Wilkes
West Wilkes
Wilkes Central
Alleghany (1A)
East Wilkes (1A)
Elkin (1A)
Starmount (1A)

Western Piedmont Athletic

Carver
Forbush
North Surry
South Stokes
Surry Central
West Stokes

PAC-6

T. W. Andrews
Eastern Randolph
Providence Grove
Randleman
Trinity
Wheatmore

Rocky River

Central Academy
Forest Hills
Monroe
Mount Pleasant
Parkwood
West Stanly

Central Carolina

East Davidson
Lexington
North Rowan
Salisbury
Thomasville
West Davidson

Mid-State 2A

Bartlett Yancey
Carrboro
Cummings
Graham
Jordan-Matthews
Reidsville

Northern Carolina

Bunn
Durham School of the Arts
Franklinton
NC School of Science & Math
Roanoke Rapids
South Granville
Southern Vance
Warren County

Northeastern Coastal

Bertie
Currituck County
First Flight
Hertford County
John A. Holmes
Northeastern
Pasquotank County

Eastern Plains

Beddingfield
Farmville Central
North Johnston
North Pitt
Southwest Edgecombe
Washington

Eastern Carolina

Ayden-Grifton
Goldsboro
Greene Central
Kinston
North Lenoir
South Lenoir

Three Rivers

Fairmont
Red Springs
South Columbus
St. Pauls
East Columbus  (1A)
South Robeson (1A)
West Columbus (1A)
Whiteville (1A)

Four County

Clinton
East Bladen
Midway
West Bladen
Heide Trask (1A)
Pender (1A)
Union (1A)
Wallace-Rose Hill (1A)

East Central

Croatan
Dixon
East Duplin
North Brunswick
Northside (Jax)
Southwest Onslow

-----

Back to Top

 

3A

Western NC Athletic

Brevard (2A)
Franklin (2A)
Smoky Mountain (2A)
East Henderson
North Henderson
Pisgah
Tuscola
West Henderson

Mountain Athletic

Asheville
Enka
Erwin
North Buncombe
A. C. Reynolds
McDowell (4A)
T. C. Roberson (4A)

Big South

Ashbrook
East Gaston
Forestview
North Gaston
South Point
Stuart Cramer (2A)
Hunter Huss (2A)
Lake Norman Charter (2A)

South Mountain Athletic

Chase (2A)
Draughn (2A)
East Burke (2A)
East Rutherford (2A)
R. S. Central (2A)
Shelby (2A)
Burns
Crest
Kings Mountain

Northwestern

Fred T. Foard
Freedom
Hibriten
Hickory
Patton
St. Stephens
South Caldwell (4A)
Watauga (4A)

North Piedmont

North Iredell
North Lincoln
South Iredell
Statesville
West Iredell
Alexander Central (4A)
Lake Norman (4A)
Mooresville (4A)

South Piedmont

Carson
Central Cabarrus
Concord
Cox Mill
East Rowan
Hickory Ridge
Robinson
Northwest Cabarrus
South Rowan
West Rowan

Southern Carolina

Anson
Cuthbertson
Marvin Ridge
Piedmont
Sun Valley
Weddington

Mid-Piedmont

Asheboro
Central Davidson
Ledford Senior
North Forsyth
Southern Guilford
Southwestern Randolph
Western Guilford

Mid-State 3A

Eastern Alamance
Eastern Guilford
McMichael
Morehead
Northeast Guilford
Northern Guilford
Rockingham County
Western Alamance
Walter Williams

Big Eight

Cedar Ridge
Chapel Hill
Northern Vance
Northwood
Orange
Southern
Webb

Cape Fear Valley

Douglas Byrd
Gray's Creek
Lee County
Terry Sanford
Southern Lee
Union Pines
Westover

Two Rivers

Cleveland
Corinth Holders
Smithfield-Selma
South Johnston
Triton
Western Harnett

Big East

Fike
Hunt
Rocky Mount
Nash Central
Northern Nash
Southern Nash

Eastern Carolina

Aycock
Eastern Wayne
Southern Wayne
Conley (4A)
New Bern (4A)
J. H. Rose (4A)
South Central (4A)

Mideastern

South Brunswick
Topsail
West Brunswick
Ashley (4A)
Hoggard (4A)
Laney (4A)
New Hanover (4A)

Coastal

Havelock
Jacksonville
Richlands
Swansboro
West Carteret
West Craven
White Oak

-----

Back to Top

 

4A

Mountain Athletic

Asheville (3A)
Enka (3A)
Erwin (3A)
North Buncombe (3A)
A. C. Reynolds (3A)
McDowell
T. C. Roberson

Northwestern

Fred T. Foard (3A)
Freedom (3A)
Hibriten (3A)
Hickory (3A)
Patton (3A)
St. Stephens (3A)
South Caldwell
Watauga

North Piedmont

North Iredell (3A)
North Lincoln (3A)
South Iredell (3A)
Statesville (3A)
West Iredell (3A)
Alexander Central
Lake Norman
Mooresville

Southern Meck 8

Ardrey-Kell
Berry Academy
Charlotte Catholic
Harding University
Olympic
Providence
South Mecklenburg
West Mecklenburg

MECKA

A. L. Brown
Hopewell
Hough
Mallard Creek
North Mecklenburg
West Charlotte
Vance

Southwestern

Butler
East Mecklenburg
Garinger
Independence
Myers Park
Porter Ridge
Rocky River

Central Piedmont

Davie
Mount Tabor
North Davidson
Parkland
Reagan
R. J. Reynolds
West Forsyth

Piedmont Triad

East Forsyth
Glenn
High Point Central
Northwest Guilford
Ragsdale
Southwest Guilford

All Metro

Dudley
Grimsley
Page
Ben L. Smith
Southeast Guilford
Southern Alamance

PAC-6

East Chapel Hill
Hillside
Charles Jordan
Northern Durham
Person
Riverside
Cardinal Gibbons

CAP-8

Broughton, Needham
Enloe
Heritage
Leesville Road
Millbrook
Sanderson
Wake Forest
Wakefield

Greater Neuse River

Clayton
East Wake
Garner Magnet
Harnett Central
Knightdale
Rolesville
Southeast Raleigh
West Johnston

Southwest Wake

Apex
Athens Drive
Cary
Fuquay-Varina
Green Hope
Holly Springs
Middle Creek
Panther Creek

Eastern Carolina

Aycock
Eastern Wayne
Southern Wayne
Conley (4A)
New Bern (4A)
J. H. Rose (4A)
South Central (4A)

Mid-South Athletic

Jack Britt
Cape Fear
Overhills
Pine Forest
Seventy-First
E. E. Smith
South View

Southeastern

Hoke County
Lumberton
Pinecrest
Richmond Senior
Scotland
Purnell Swett

Mideastern

South Brunswick
Topsail
West Brunswick
Ashley (4A)
Hoggard (4A)
Laney (4A)
New Hanover (4A)

-----

Back to Top

 

Alphabetical

A. C. Reynolds

A. L. Brown

Albemarle

Alexander Central (4A)

Alleghany

Andrews

Anson

Apex

Ardrey-Kell

Ashbrook (3A)

Ashe County (2A)

Asheboro

Asheville

Ashley (4A)

Athens Drive

Atkins

Avery County

Aycock

Ayden-Grifton

Bandys

Bartlett Yancey

Bear Grass Charter

Beddingfield

Ben L. Smith

Berry Academy

Bertie

Bessemer City

Bishop McGuinness

Brevard

Broughton, Needham

Bunker Hill

Bunn

Burns (3A)

Butler

Camden County

Cape Fear

Cape Hatteras

Cardinal Gibbons

Carrboro

Carson

Carver

Cary

Cedar Ridge

Central Academy

Central Cabarrus

Central Davidson

Chapel Hill

Charles Jordan

Charlotte Catholic

Chase

Chatham Central

Chatham Charter

Cherokee

Cherryville

Christ the King

Clayton

Cleveland

Clinton (2A)

Columbia

Community School of Davidson

Concord

Conley (4A)

Corinth Holders

Cox Mill

Crest (3A)

Creswell

Croatan

Cummings

Currituck County

Cuthbertson

Davie

Dixon

Douglas Byrd

Draughn

Dudley

Durham School of the Arts

E. E. Smith

East Bladen (2A)

East Burke

East Carteret

East Chapel Hill

East Columbus

East Davidson

East Duplin

East Forsyth

East Gaston (3A)

East Henderson (3A)

East Lincoln

East Mecklenburg

East Montgomery

East Rowan

East Rutherford

East Surry

East Wake

East Wake Academy

East Wilkes

Eastern Alamance

Eastern Guilford

Eastern NC School for the Deaf

Eastern Randolph

Eastern Wayne

Elkin

Enka

Enloe

Erwin

Fairmont (2A)

Farmville Central

Fike

First Flight

Forbush

Forest Hills

Forestview (3A)

Franklin

Franklin Academy

Franklinton

Fred T. Foard

Freedom

Fuquay-Varina

Garinger

Garner Magnet

Gates County

Glenn

Goldsboro

Graham

Granville Central

Gray Stone Day

Gray's Creek

Green Hope

Greene Central

Grimsley

Harding University

Harnett Central

Havelock

Hayesville

Heide Trask

Hendersonville (2A)

Heritage

Hertford County

Hibriten

Hickory

Hickory Ridge

High Point Central

Highland Tech

Hillside

Hobbton

Hoggard (4A)

Hoke County

Holly Springs

Hopewell

Hough

Hunt

Hunter Huss

Independence

J. H. Rose (4A)

Jack Britt

Jacksonville

James Kenan

John A. Holmes

Jones Senior

Jordan-Matthews

Kestrel Heights

Kings Mountain (3A)

Kinston

KIPP Pride

Knightdale

Lake Norman (4A)

Lake Norman Charter

Lakewood

Laney (4A)

Ledford Senior

Lee County

Leesville Road

Lejeune

Lexington

Lincolnton

Louisburg

Lumberton

Madison (2A)

Maiden

Mallard Creek

Manteo

Marvin Ridge

Mattamuskeet

McDowell (4A)

McMichael

Middle Creek

Midway (2A)

Millbrook

Mitchell

Monroe

Mooresville (4A)

Morehead

Mount Airy

Mount Pleasant

Mount Tabor

Mountain Heritage (2A)

Mountain Island Charter

Mountain Island Charter

Murphy

Myers Park

Nash Central

NC School for the Deaf

NC School of Science & Math

Neuse Charter

New Bern (4A)

New Hanover (4A)

Newton-Conover

North Brunswick

North Buncombe

North Davidson

North Duplin

North Edgecombe

North Forsyth

North Gaston (3A)

North Henderson (3A)

North Iredell

North Johnston

North Lenoir

North Lincoln

North Mecklenburg

North Moore

North Pitt

North Rowan

North Stanly

North Stokes

North Surry

North Wilkes (2A)

Northampton

Northeast Guilford

Northeastern

Northern Durham

Northern Guilford

Northern Nash

Northern Vance

Northside

Northside (Jax)

Northwest Cabarrus

Northwest Guilford

Northwest Halifax

Northwood

Ocracoke

Olympic

Orange

Overhills

Owen (2A)

Page

Pamlico County

Panther Creek

Parkland

Parkwood

Pasquotank County

Patton

Pender

Perquimans

Person

Piedmont

Pine Forest

Pine Lake Prep

Pinecrest

Pisgah (3A)

Plymouth

Polk County (2A)

Porter Ridge

Princeton

Providence

Providence Grove

Purnell Swett

Queens Grant

R. J. Reynolds

R. S. Central

Ragsdale

Raleigh Charter

Randleman

Reagan

Red Springs (2A)

Reidsville

Research Triangle

Richlands

Richmond Senior

River Mill Academy

Riverside

Riverside-Martin

Roanoke Rapids

Robbinsville

Robinson

Rockingham County

Rocky Mount

Rocky Mount Prep

Rocky River

Rolesville

Rosewood

Rosman

Roxboro Community

Salisbury

Sanderson

Scotland

Seventy-First

Shelby

Smithfield-Selma

Smoky Mountain

South Brunswick

South Caldwell (4A)

South Central (4A)

South Columbus (2A)

South Creek

South Davidson

South Granville

South Iredell

South Johnston

South Lenoir

South Mecklenburg

South Point (3A)

South Robeson

South Rowan

South Stanly

South Stokes

South View

Southeast Guilford

Southeast Halifax

Southeast Raleigh

Southern

Southern Alamance

Southern Guilford

Southern Lee

Southern Nash

Southern Vance

Southern Wayne

Southside

Southwest Edgecombe

Southwest Guilford

Southwest Onslow

Southwestern Randolph

Spring Creek

St. Pauls (2A)

St. Stephens

Starmount

Statesville

Stuart Cramer

Sun Valley

Surry Central

Swain County

Swansboro

T. C. Roberson (4A)

T. W. Andrews

Tarboro

Terry Sanford

Thomas Jefferson Academy

Thomasville

Topsail

Tri-County Early College

Trinity

Triton

Tuscola (3A)

Union

Union Academy

Union Pines

Uwharrie Charter

Vance

Voyager Academy

Wake Forest

Wakefield

Walkertown

Wallace-Rose Hill

Walter Williams

Warren County

Washington

Watauga (4A)

Webb

Weddington

Weldon

West Bladen (2A)

West Brunswick

West Caldwell

West Carteret

West Charlotte

West Columbus

West Craven

West Davidson

West Forsyth

West Henderson (3A)

West Iredell

West Johnston

West Lincoln

West Mecklenburg

West Montgomery

West Rowan

West Stanly

West Stokes

West Wilkes (2A)

Western Alamance

Western Guilford

Western Harnett

Westover

Wheatmore

White Oak

Whiteville

Wilkes Central (2A)

Winston-Salem Prep

Woods Charter